Pri praní funkčného oblečenia nepoužívajte aviváž! Prečo?

Prečo neprať funkčné oblečenie v aviváži?

V prvom rade je veľmi dôležité aby ste sa pri praní každého oblečenia vždy držali štítkom našitým na oblečení a značkami na ňom.

Syntetická termobielizeň

 • Je vhodné prať ju častejšie, lebo po prepotení začne rýchlo zapáchať. Agresívny pot narúša vlákna, ktoré potom strácajú farebnosť a zhoršuje sa ich funkcia. Pri menej kvalitných výrobkoch sa môže stať, že časom z nich zápach potu nezmizne ani po vypraní.
 •  Pranie týchto materiálov je jednoduché. Bez obáv ich môžete zveriť práčke, využívajte kratšie programy určené pre jemnejšie tkaniny. Niektoré materiály znesú 40 stupňov, iné len 30. V každom prípade na väčšinu druhov znečistenia stačí tridsiatka.
 • Termobielizeň zvládne aj žmýkanie. Pred vložením do práčky sa oplatí obrátiť ju naruby a starostlivo zapnúť všetky zipsy, vrátane suchých. Tento druh látky sa totiž ľahko odiera a zadrapuje a potom môže vzniknúť poškodenie materiálu.
 • Klasické prášky na pranie príliš vhodné nie sú, lebo sa pri plákaní ťažšie odstraňujú a ich zvyšky môžu zhoršiť funkčnosť oblečenia.
 • Rozhodne však zabudnite na aviváž. Jej použitie je to najhoršie, čo môžete svojej termobielizni urobiť. Spôsobuje totiž výrazné zníženie kapilárneho výkonu vlákna – teda upcháva kanáliky, ktorými sa vlhkosť odvádza od pokožky. Narušili by ste tak základnú úlohu, ktorú funkčná bielizeň má.
 • Môžete použiť aj sušičku, ak to symbol na ceduľke nezakazuje. Nastavte ju však na nízku teplotu. Niektoré materiály znesú aj žehlenie pri nízkych teplotách, ale pri tomto druhu oblečenia je to v podstate zbytočné.

Membránové bundy a nohavice

 • Mnoho ľudí sa obáva prať drahé bundy, aby sa nezničili. Zbytočne – pranie im neškodí, naopak, pomáha (špina totiž upcháva póry membrán). Dbajte však na správny postup.
 • Membrána je veľmi citlivá na mechanické poškodenie, preto starostlivo vyprázdnite vrecká, pozapínajte zipsy vrátane suchých a obráťte odev naruby. Viac znečistené miesta môžete v rukách jemne „predprať“ mokrou handričkou, ale oblečenie vopred nenamáčajte. Zvoľte kratší program na pranie jemných odevov. Väčšina materiálov znesie 40 stupňov, ale tridsiatkou opäť nič nepokazíte. Dôkladné vyplákanie je veľmi dôležité, pokojne ho po praní môžete spustiť ešte raz.
 • Membrány nikdy nežmýkajte, obzvlášť nie v rukách, mohli by ste poškodiť funkčnosť odevu. Nepoužívajte ani sušičku. Oblečenie len preveste nad vaňu a nechajte vodu odkvapkať.
 • Oplatí sa siahnuť po špeciálnych pracích prostriedkoch, ktoré čo najmenej narušujú impregnáciu. Vyhýbajte sa agresívnym prípravkom s obsahom enzýmov, bielidiel, zmäkčovadiel a podobne.
 • Aj tak však treba zhruba po štyroch vypraniach impregnáciu obnoviť. Môžete použiť špeciálny prací prostriedok, ktorý v priebehu prania zároveň impregnuje. Jeho výhodou je, že sa dostane všade. Druhá možnosť je použiť po praní impregnačný sprej.
 • Aj pri membránach platí absolútny zákaz pre aviváž. Niektoré materiály sa môžu šetrne chemicky čistiť, pri iných je to však neprípustné – preto sledujte symboly na ceduľkách.

Nakupujte
kvalitu

Hľadáte kvalitné a originálne športové oblečenie, vybavenie, či potreby? Potom ste na správnom mieste…

Táto webová stránka používa súbory cookies.